Ludzkość poprawiona

Żyjemy w ciekawych czasach w których historie rodem z powieści science fiction zlewają się z dobrze znaną nam codziennością. Tempo doświadczanych przez nas zmian rośnie i jedyne pytanie, jakie przychodzi mi na myśl, to czy zdążymy się do nich dostosować wystarczająco szybko, czy też na świecie po zmianach nie będzie już dla nas miejsca. Może właśnie dlatego spośród wielu czekających na mnie od dłuższego czasu tytułów zdecydowałam się sięgnąć po Ludzkość poprawioną.

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat w którym żyjemy - Grzegorz Lindenberg | okładka

Autor: Grzegorz Lindenberg
Tytuł: Ludzkość Poprawiona
Tłumaczenie: Oryginał
Wydawnictwo: Otwarte
Rok wydania: 2018

O czym jest Ludzkość Poprawiona?

Książka przeprowadza nas przez najważniejsze elementy zmian, które już dziś dotykają nas w dziedzinie genetyki i sztucznej inteligencji. Autor w przystępny sposób opowiada zarówno o tym jakie odkrycia się pojawiły i jakie wiążą się w nimi możliwości oraz nadzieje, a także mówi o tym jakie pytania natury filozoficznej idą w parze ze wspomnianymi możliwościami. Lindenberg  w bardzo przystępny sposób pokazuje jak bardzo dzisiejszy świat już przypomina cyberpunkową rzeczywistość, mówi o kierunkach badań, a także o tym, że w nieprawdopodobnym tempie musimy odpowiedzieć sobie na pytania, na które ludzkość nie jest w stanie znaleźć rozwiązania niemalże od początku swojego istnienia.

Atuty książki.

Przy całej wiedzy jaka znajduje się w tej pozycji autor zachowuje bardzo przystępny język, dzięki czemu nawet mając świadomość pewnych braków w swojej edukacji można po nią sięgnąć.Czyta się ją niczym fascynującą powieść, a nie zbiór naukowych faktów dzięki pewnym uproszczeniom. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które nigdy wcześniej nie miały z tematem do czynienia. Nie jest też jedną z pozycji katastroficznych, gdyż pokazuje nam zarówno optymistyczną, jak i pesymistyczną wersję wydarzeń. Autor stara się nie stanąć po żadnej ze stron, natomiast uczula czytelnika, że każde odkrycie, czy też wynalazek może zostać wykorzystany zarówno w dobry, jak i zły sposób.

Minusy książki.

Książka zawiera pewne uproszczenia, które świetnie sprawdzają się w przypadku osób,które z tematem nigdy wcześniej nie miały do czynienia, natomiast niewiele powie osobom, które temat już nieco zgłębiły. Ludzkość poprawiona zawiera również zdjęcia i wykresy, poświęcając im całe strony mimo że pozostawia się tym samym sporo przestrzeni, którą mógłby zapełnić wartościowy tekst. Mimo objętości 200 stron w praktyce otrzymujemy znacznie mniej treści. 

Czy warto sięgnąć po Ludzkość poprawioną?

Zdecydowanie jeśli interesują nas modyfikacje genetyczne i temat sztucznej inteligencji, a nie mamy zbyt dużej wiedzy w temacie warto sięgnąć po Ludzkość poprawioną. Książka w bardzo przystępny i poukładany sposób uporządkuje naszą wiedzę na temat niemalże aktualnych badań. Pozwala lepiej zrozumieć zarówno otaczający nas świat, jak i ten, który może nadejść w niedalekiej przyszłości. Poleciłabym ją choćby jako książkę dla młodzieży licealnej, która może rozbudzić zainteresowanie nauką, choć nie uważam, żeby czytanie jej w starszym wieku miało czytelnikowi w jakikolwiek sposób ujmować.

Komentarze